Rýchle testy  sú ideálnou voľbou pre rýchlu operatívnu diagnostiku pri objavení prvých príznakov.

Kompletný návod na použitie testu zobrazíte kliknutím na ikonu

Kat.č.
Skladová dostupnosť
Názov tovaru
Počet testov
v balení
Cena za balenie bez 10%  DPH Cena za balenie  s  DPH Kúpiť
243103-20
Dodanie do 24 hod.
NADAL COVID-19 
(nazálny výter)

20

42,00

46,20

Doprava kurieróm  UPS do 24 hod.  (4,00 )

Nazálny antigénový rýchlotest test SARS-CoV-2 je imunochromatografický test na kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového antigénu SARS-CoV-2 v ľudských nosových výteroch. Tento test sa používa na detekciu antigénov vírusu SARS-CoV-2 u ľudí s podozrením na COVID-19. Okrem toho, že je test menej invazívny, poskytuje pacientom aj možnosť samostatne si odobrať vzorku z nosa pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka. Prostredníctvom obmedzeného fyzického kontaktu môže táto metóda testovania pomôcť znížiť riziko vystavenia vírusu. Odber je neinvazívny a bezbolestný vykonáva sa z prednej časti nosa. Tampón sa vkladá len 2,5 cm do nosnej dierky a jemne 5x pootočí v každej nosnej dierke. Jedinou podmienkou je, aby sa osoba pred odberom vysmrkala, aby sa zabezpečilo dostatočné "zvlhčenie" nosnej sliznice. Test je možné použiť taktiež na výter z nosohltanu  (nasofaryngu).

Balenie obsahuje špeciálne nazálne tampóny:

Test vďaka použitiu vysokocitlivých protilátok naviazaných na membráne testu dosahuje senzitivitu: 97% a Špecificitu 99%. Celková presnosť pri použití nazálnych vzoriek dosahuje 97,2 %  v porovnaní s metódou (RT-PCR). Test NADAL COVID Ag patrí medzi 4 najcitlivejšie testy na trhu. 

  1. Antigénový test bol schválený inštitútom Pavla Ehrlicha  (Nemecký spolkový ústav pre vakcíny a biomedicínu podriadený priamo Spolkovému Ministerstvu zdravotníctva) ako odporúčaný test na diagnostiku a skríning ochorenia COVID-19 detail viď odkaz.

  2. Antigénový test bol zaradený  Výborom pre zdravotnú bezpečnosť EÚ po 5 mesiacoch testovania a preverovania orgánmi EU na zoznam sedemnástich odporúčaných antigénových testov na testovanie ochorenia COVID-19. To preukazuje vysokú kvalitu, bezpečnosť a spoľahlivosť nami distribuovaného antigénového testu detail viď odkaz.

Test umožňuje správne zistiť aj britskú mutáciu vírusu sekvencie( B.1.1.7), indickú mutáciu sekvencie( B.1.617), juhoafrickú mutáciu sekvencie (B.1.351) a brazílsku mutáciu sekvencie (P.1) mutáciu omikron keďže test zisťuje nukleokapsidový N proteín, ktorý je pre všetky mutácie totožný !

TEST JE VYROBENÝ A CERTIFIKOVANÝ V NEMECKU !

  • Výsledok testu je poskytnutý do 15 min 
  • Senzitivita  97,2%.* (V závislosti od Ct)
  • Špecificita  99,9%.*
  • Balenie 20 testov vrátane príslušenstva
  • Exspirácia 20 mesiacov
  • CE certifikát
  • Šaržový certifikát
  • Certifikát o vykonaní testu pre pacienta (na vyžiadanie)

Balenie obsahuje:

  • 20 testov
  • 20 sterilných odberových tampónov na nazálny výter
  • 20 sterilných odberových tampónov na nazofarengyálny výter
  • 20 jednorázových skúmaviek s uzáverom
  • 20 samostatnbe balených riediacich roztokov
  • 1 návod na použitie
  • 1 stojan na skúmavky
 

Cieľový antigén : Nukleokapsid (N)

Celý návod na použitie testu je možné stiahuť/zobraziť kliknutím na ikonu návodu:

ÚHRADA TESTU POISŤOVŇOU:

Testy sú hradené zdravotnou poisťovňou z verejného zdravotného poistenia ak ich vykoná: všeobecný lekár, detský všeobecný lekár, lekár špecialista, gynekológ, ADOS, stomatológ, ambulantná pohotovostná služba, zubná LSPP a UPS a UP

Odber vzorky

Testovacia procedúra antigénového testu

 

 

 
 Antigénový test kontroluje prítomnosť proteínových fragmentov z vírusu, a tým aj ich priamu fyzickú prítomnosť v tele. Test umožňuje zistenie antigénu, a teda aktívnej infekcie koronavírusu priamo   z  nazofaryngiálneho alebo orofaryngiálneho výteru.   Test umožňuje zistenie koronavírusu najskôr od 5. dňa od nakazenia sa (primoinfekcie), avšak  za účelom maximálnej presnosti a správnosti výsledku testu sa odporúča testovanie vykonávať  najskôr v deň objavenia prvých príznakov ! Test umožňuje zistiť aktívne ochorenie rovnako ako PCR test,  interpretáciu testu je potrebné robiť  vždy s ohľadom na celkový klinický stav pacienta a všeobecných poznatkoch o inkubačnom čase ochorenia. Test nie je určený na samodiagnostiku!  Test umožňuje diagnostikovať koronavírus aj pri bezpríznakovom priebehu!
 
 
Kat.č.
Skladová dostupnosť
Názov tovaru
Počet testov
v balení
Cena za balenie bez 10%  DPH Cena za balenie  s  DPH Kúpiť
243103
Dodanie do 24 hod.
NADAL COVID-19
Antigénový test 
(nosný  - krčný výter)

20

42,00

46,00

Doprava kurieróm  UPS do 24 hod.  (4,00 )

Testy sú plne certifikované od renomovaného nemeckého výrobcu ! Ku každej dodávke prikladáme kópiu certifikátu CE a šaržového certifikátu. Testy sú hradené zdravotnou poisťovňou pre nasledujúce odbornosti : všeobecný lekár, detský všeobecný lekár, lekár špecialista, gynekológ, ADOS, stomatológ, ambulantná pohotovostná služba, zubná LSPP a UPS a UP - podrobnosti o tom  ako výkon vykázať a aký kód uviesť na úhradu od ZP prikladáme ku každej objednávke !

Na druhej strane, antigénové testy odhalia len to, či je testovaná osoba v súčasnosti infikovaná koronavírusom. Pred alebo po prekonaní ochorenia antigény nie sú prítomné, keďže aj táto metóda sa opiera o detekovanie častí vírusu.

V porovnaní s molekulárnymi testami sú tieto testy menej citlivejšie, keďže pri nich nedochádza k znásobeniu čiastočiek vírusu ako pri RT-PCR teste. Ak je vo vzorke príliš málo anitgénov, test ich nedeteguje, čo znamená viac falošných negatívnych prípadov.

Aj keď ide o etablovanú technológiu testovania, antigénové testy na COVID-19 sú len v začiatkoch. V USA je v súčasnosti schválený test od firmy Quidel. Antigénové testy predstavujú veľmi rýchlu metódu testovania na akútnu prítomnosť infekcie COVID-19 a v tom je ich veľký potenciál. Vykazujú však pomerne vysokú mieru falošných negatívnych výsledkov (až 20 %). V kombinácií s presnými molekulárnymi testami (PCR) a testami na protilátky zohrávajú dôležitú úlohu v získaní celkového obrazu o rozšírení nákazy koronavírusom v populácii.

Sérologické testy (testy na protilátky)

Sérologické testy na COVID-19 sa zameriavajú na zistenie špecifických protilátok v krvi, ktoré sa viažu na antigény koronavírusu. Tieto testy zisťujú, či jednotlivec v minulosti prekonal ochorenie COVID-19. Každý, kto prekonal ochorenie, bude mať v krvi špecifické protilátky voči patogénu, ktorému bol vystavený. Imunitný systém začne produkovať protilátky ako súčasť procesu boja proti infekcii. Protilátky ostávajú v krvi naďalej po prekonaní ochorenia. To znamená, že test na protilátky nedokáže povedať, či má testovaný človek prebiehajúcu infekciu.

Aké protilátky sa zisťujú sérologickými testami na COVID-19?

Ľudský organizmus produkuje až 5 typov protilátok – imunoglobínov, z ktorých každá plní nezastupiteľnú úlohu vo fungovaní imunitného systému. Sérologické testy na COVID-19 sa zameriavajú na protilátky IgM, IgG, IgA a celkové protilátky. Výskum v tejto oblasti však stále prebieha a koronavírus vykazuje tiež určité špecifiká pri vytváraní jednotlivých typov protilátok.

IgM protilátky predstavujú prvú reakciu organizmu na infekciu. Nie sú špecifické pre jednotlivé vírusy, majú schopnosť viazať sa na viaceré antigény s cieľom ich rýchleho odstránenia počas primárnej infekcie. Sú najväčšie, tvoria však len 10 % celkového počtu protilátok. Tvoria sa asi od 7. dňa začiatku infekcie.

IgG protilátky sú najmenšie a najpočetnejšie, tvoria až 80 % celkového množstva protilátok. Typicky sa objavujú až neskôr počas infekcie ako sekundárna reakcia imunitného systému. Keďže sú najviac špecifické pre konkrétne vírusy a v krvi ostávajú najdlhšie, zohrávajú kľúčovú úlohu v imunite voči konkrétnemu ochoreniu, a teda aj proti COVID-19. Tvoria sa neskôr a môžu pretrvávať mesiace, o čom v súčasnosti prebieha výskum.

IgA protilátky majú za úlohu chrániť povrchy slizníc a vyskytujú sa v krvnom sére, sekrétoch, v slinách, slziach, v pote, ako aj v materskom mlieku. Tvoria sa tiež na začiatku ochorenia spolu s protilátkami IgM.

Ako prebieha sérologický test?

Existuje viacero metód, ktoré sa používajú na testovanie protilátok nového koronavírusu. Jednou z nich je aj metóda ELISA (z angl. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay, čo v preklade znamená enzýmovo spojený imunoabsorbentný test), ktorú používajú na testovanie aj slovenské laboratóriá Alpha medical.

Odobratá vzorka krvi sa zašle do laboratória, kde sa postupne zmieša s protilátkami, antigénmi a enzýmami spoločne s molekulou, ktorá mení farbu. Ak je vzorka pozitívna na protilátky voči koronavírusu SARS-CoV-2, táto molekula zmení farbu. Zmena farby sa dá detegovať voľným okom, alebo prístrojom nazývaným spetrofotometer.

Čo znamená výsledok testu?

Pozitívny test:

Prítomnosť protilátok v krvi znamená pravdepodobne pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 v minulosti.

Prítomnosť protilátok nemusí nevyhnutne znamenať, že bojovali s ochorením COVID-19; mohli sa vytvoriť kvôli inej infekcii či ochoreniu. Preto je pre potvrdenie ochorenia potrebné zvážiť aj rizikové faktory. Ak sa testovaná osoba s koronavírusom nestretla, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že toto ochorenie prekonala.

Negatívny test:

Testovaná osoba nemá protilátky na COVID-19, a teda s veľkou pravdepodobnosťou nemá voči ochoreniu imunitu.

Keďže tvorba protilátok trvá určitý čas, ak bola vzorka krvi odobratá príliš skoro po infekcii, negatívny výsledok nemusí znamenať neprítomnosť ochorenia COVID-19. Po zvážení rizikových faktorov a symptómov treba v takomto prípade test zopakovať.

Aké sú výhody a nevýhody tejto metódy?

ELISA predstavuje veľmi jednoduchú a lacnú laboratórnu technológiu, ktorá je dobre zdokumentovaná a využívaná v medicíne už veľa rokov. ELISA predstavuje veľmi spoľahlivú a citlivú metódu: dosahuje senzitivitu (schopnosť presne určiť pozitívny výsledok) 100 % po 12 dňoch od objavenia príznakov ochorenia a špecificitu (schopnosť určiť presne negatívny výsledok) až 98 %. Tento test si preto určite nezamieňajme s jednorazovými testami na protilátky, ktoré využívajú krv z vpichu do prsta a majú nižšiu citlivosť a spoľahlivosť.

 

ELISA testy môžu byť realizované naraz na viacerých vzorkách (až 96), takže je využiteľná na rýchle testovanie veľkého množstva pacientov.

Odobratú vzorku krvi treba zaslať do laboratória, čo ovplyvňuje aj dostupnosť výsledkov (typicky do 48 hodín).

Nevýhodou tejto metódy je, že nedokáže spoľahlivo určiť prebiehajúce ochorenie COVID-19.

Aký potenciál má testovanie na protilátky a kedy ho využiť?

Sérologické testy majú hlavné využitie pri identifikácii osôb, ktoré prekonali ochorenie COVID-19. Pre epidemiologické autority umožňujú získať celkový prehľad o rozšírení vírusu a samotného ochorenia, o rýchlosti jeho šírenia, o jeho smrtnosti a nepriamo tiež o kolektívnej imunite.

Je to dôležitá informácia pre každého z nás. Podporuje to aj fakt, že veľká väčšina jedincov s ochorením COVID-19 nevykazuje žiadne príznaky ochorenia.

Predpokladá sa, že ako v prípade iných ochorení, tak aj po prekonaní ochorenia COVID-19 ostávajú protilátky v krvi a zabezpečujú tak ochranu organizmu pred opätovným ochorením. Vedci na celom svete sa pokúšajú nájsť odpovede na otázky ako napríklad, koľko protilátok treba na zabezpečenie imunity voči koronavírusu, ako aj koľko taká imunita môže pretrvávať.

Sérologické testy nemožno použiť na diagnostikovanie akútnych prípadov ochorenia COVID-19 ani ako doklad o neinfekčnosti pri cestách do zahraničia alebo pri návrate do zamestnania. Na to treba RT-PCR test.
Sérologické testy majú veľký potenciál pri ich budúcom využití na identifikovanie potenciálnych darcov krvnej plazmy, ktorá môže zachrániť životy tých, u ktorých má ochorenie COVID-19 vážny priebeh. Pri vývoji vakcíny môžu slúžiť na zistenie imunitnej odpovede organizmu.

 

 

   Najčastejšie kladené otázky:né otázky (pripravujeme):

 

  Odporúčané rozlíšenie pre túto stránku je: 1280 x 1024.            Vaše rozlíšenie je:           Ste návštevníkom číslo:          Dnes je: